MENÜ

Öregporta Vendégház 

A nyugalom világa 

Néhány lehetőség a közelünkben

Bazsin született, 1926. szeptember 16-án Simon István  Kossuth-díjas költő, publicista, műfordító, 1963-tól haláláig országgyűlési képviselő, 1963 és 1971 között a Kortárs című irodalmi folyóirat főszerkesztője. Az 1975-ben elhunyt költőt - kívánságának megfelelően - szülőfalujában helyezték örök nyugalomra. Egykori szülőházát 1983-ban újították fel, és nyitották meg falai között az emlékkiállítást. 1990-ben a gazdasági épületet újították fel, ahol egy néprajzi kiállítás látható. Csak bejelentkezés után látogatható. 


 sümegi vár az ország egyik legszebb, viszonylag épen maradt középkori erődje, amely a környezetéből magasan kiemelkedő kopár hegytetőre épült. A vár építése 1262-től több történelmi korszakon keresztül tartott, mígnem a XII. században lezárult. 1989 óta a vár üzemeltetője folyamatosan rekonstruálja, melyben kiállításokkal és korabeli programokkal, történelmi lovagi játékokkal várják az érdeklődőket. A Püspöki Palota a magyar barokk építészet kiemelkedő alkotása, egyes részei - így a képtár - felújított állapotban múzeumként látogatható. 


Zalaszántó-Békesztupa A 316 méter magas Világosvári-hegyen található buddhista építmény (sztúpa), 30 m magas és 24m átmérőjű, a béke jelképe, színes imazászlók lengnek körülötte, mantra zene szól, és füstölő illata vegyül a levegőbe. 1992 márciusa és szeptembere között épült fel és 1993 június 17-én Tibet száműzött vallási vezetője, személyesen a 14. Dalai Láma, Tenzin Gyatso szentelte fel nagy ünnepség közepette a sztúpát és a környező erdőt.

http://zalaszanto.hu/project/sztupa/

A hófehér építményt kör alakú lépcsőzetes talapzat övezi, mely a rituális körüljárást szolgálja. A tiszteletadás jeleként úgy kell körbehaladni, hogy a sztúpa tőlünk jobbra legyen.

A belsejében Buddha tanításait, Európában egyetlenként eredeti Buddha-ereklyéket és egy 24 méter magas életfát állítottak, továbbá a szentély központjában egy - Dél-Koreából származó -Buddha-szobor is van. Szabadon látogatható, a belépés-parkolás mindenki számára ingyenes. Megközelítése Bazsi felől Zalaszántóra érkezve jobbra kell fordulni az első bekötőútra, ahol kb. 2 km után az erdei úton újabb 1,5 kilométert kell megtenni, míg elénk tárul a szokatlan, egzotikus építmény.

Sarvalyi erdő vendégházunktól Sümegprága felé indulva, azt elhagyva kb. 1 km-re található. Kiválóan alkalmas kerékpározásra, kikapcsolódó kirándulásra, sétálásra, futásra is. Az erdőt átszeli az Országos Kéktúra K jelzése is. Amennyiben követi a jelzéseket és iránymutató táblákat akár Keszthelyig is eltúrázhatnak. 


A Tapolcai-tavasbarlangot 1903-ban fedezték fel, majd rövidesen kiderült, hogy egy egész barlangrendszer húzódik Tapolca városa alatt. Tíz évvel később nemcsak a kutatók és barlangászok, hanem bárki megcsodálhatta a föld alatti karsztképződményeket. Magyarországon ez volt az első barlang, melyet villanyvilágítással láttak el, és egyben turisztikai célokra is használtak. A barlang, amelyet kizárólag egy ladikkal lehet értelmesen bejárni, kibővült egy 770 négyzetméteren elterülő, 10 termes Látogatóközponttal is, melyben a teljes kiállítás kúszóbarlanggal, kőtapogatóval, 3D-s mozival is kiegészül. 

Tapolca másik fő látnivalója, a város központját képező Fő tértől alig pár perc sétára található. A tavat a Tapolca-patak forrásai táplálják, ennek a duzzasztásával jött létre a Malom-tó, amelyet már a rómaiak is vissza duzzasztottak, hogy malmot hajtsanak vele. Vize nagyjából állandó hőmérsékletű, 18 celsius fok, ezért még télen sem fagy be, cserébe a gőzölgő vízfelület gyönyörű látványt nyújt a hidegebb hónapokban.


A festői szépségű Balaton-felvidék egyik kiemelkedő nevezetessége a Szigligeti vár, amely szó szerint kiemelkedik egy 239 méteres vulkanikus magaslaton. A megmaradt napjainkra meg-megújuló alsó- és felsővár falai között színes történelmi és szórakoztató programok várják a látogatókat. Bástyájáról lenyűgöző kilátás nyílik a Balatonra és a környező tájra. Innen látszik a fél Balaton, a Tapolcai-medence összes tanúhegye, és tiszta időben még ennél is messzebb el lehet látni. Szigligetre persze nemcsak a vár miatt érdemes eljönni. A vár alatt található Kézműves Udvarban isteni a természetesen kézműves fagyi, a szép, bár néha zsúfolt strandon Oszi bácsi süti a keszeget.


Az évtizedeken át Tanzániában élt Nagy Endre vadász és zoológus 1984-ben költözött vissza Magyarországra balatonedericsi villájába, ahol megalapította saját gyűjteményéből az Afrika Múzeumot.

A házban találjuk a kiállítást, Nagy Endre egykori dolgozószobájában személyes tárgyait, íróasztalát, könyveit, és megannyi érdekes afrikai csecsebecsét láthatunk. A többi szobát és a folyosókat is beterítik a különböző trófeák, kipreparált állatbundák, oroszlán, vaddisznó, antilop, leopárd, orrszarvú, elefánt, hogy csak a leglátványosabbakat említsük.

A birtokon egy apró szafari parkot is létrehoztak, még a puputevére is fel lehet ülni, de vannak itt zebrák, struccok, antilopok, bivalyok is. Természetesen pónin is lehet lovagolni. Néhány maszáj kunyhót is építettek a parkba, életnagyságú bennszülött fotókópiák őrzik a teljesen üresen álló kunyhókat. A birtokon nyitott terepjáróval is körbevezet minket egy igazi hús-vér afrikai fiatalember. A birtok végén, egy dombon kilátótoronyból élvezhetjük a kilátást a Szigligeti-öböl felé.


A Somló-hegy egy 431 méter magas vulkánitanúhegy, nevét onnan kapta, hogy egykor szinte teljes egészében som fedte. Magyarország legkisebb borvidéke, a somlói bor kizárólag fehér szőlőből készül. A borvidéken legelterjedtebb fajták az olaszrizling, juhfark, furmint, hárslevelű és tramini.

A hegynek a tetején található a Szent István kilátó, ahonnan 360 fokban páratlan panoráma tárul a hegyet megmászók elé. A kilátóból, tiszta időben szinte a fél Dunántúl belátható. Láthatjuk a Bakony Kőris-hegyét, a Balaton-felvidék hegyeit, Sümeg várát és a Ság-hegyet. A kilátó mellett a hegy tetőn a kialakított tűzrakó helyek mellett asztalok és padok biztosítják a hegymászásban elfáradt túrázók pihenését.


A Balaton nyugati végénél található Keszthely és környéke több egyedülálló úti célt is kínál, többek közt hazánk egyik legszebb kastélyát, a keszthelyi Festetics-kastélyt, Európa legnagyobb melegvizű tavát, a Hévízi-tavat, valamint a romantikus, csatornákkal átszőtt, nádasrengeteget, a Kis-Balatont.

Keszthely, a méltán népszerű Festetics-kastélyon kívül is számtalan látnivalóval szolgál, a gótikus ferences templom, a hangulatos Fő tér, a sétálóutca, a változatos kiállítások, nem utolsósorban az utóbbi időkben egyre szebb strandok és egyre színvonalasabb éttermek mágnesként vonzzák a kirándulókat.

A Hévízi-tó egy igazi unikum, tündérrózsái közt úszkálni, főleg télen, felejthetetlen élmény.

A Kis-Balaton elsősorban nyári célpont, legérdekesebb részét csak vezetővel látogathatók, ez némi szervezést igényel, de a Kányavári-sziget és a kápolnapusztai bivalyrezervátum kötöttségek nélkül látogatható.

A Balaton északnyugati sarkánál magasodó Keszthelyi-hegységet elsősorban csodálatos panorámájú kilátói és romantikus várromai (Rezi, Tátika) miatt érdemes felkeresni.

 

 

Asztali nézet